Wyprawka dla szczeniaka – lista rzeczy, które warto kupić

Pojawienie się w domu szczenięcia zawsze stanowi źródło wielkich emocji. Poza oczywistą radością, niemal każdemu świeżo upieczonemu właścicielowi towarzyszy stres i niepokój, związany z kwestią zapewnienia nowemu członkowi rodziny wszystkiego co jest niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju i komfortu.  Przygotowana odpowiednio wcześniej, starannie przemyślana lista niezbędnych akcesoriów, pozwoli nam szybko i sprawnie przebrnąć przez cały proces kompletowania wyprawki dla szczeniaka. Wybór produktów i marek oferujących rozmaite akcesoria dla zwierząt jest ogromny i może przyprawić o zawrót głowy. W poniższym artykule podjęliśmy się udzielenia kilku niezbędnych wskazówek, tak aby przygotowana przez Ciebie wyprawka dla szczeniaka była zbiorem najpotrzebniejszych i najodpowiedniejszych produktów.

Powodem, dla którego trafiłeś na ten artykuł jest prawdopodobnie zamiar zakupu lub adopcji szczeniaka. Zwykle w tym momencie, poza wyborem naszego przyszłego towarzysza, zastanawiamy się co kupić szczeniakowi i co będzie dla niego najlepsze. Niezależnie od tego, czy obecnie wybrane przez Ciebie szczenię jest pod opieką hodowcy, czy też pracowników schroniska bądź fundacji, warto skonsultować z osobami które się nim obecnie zajmują, nim sporządzimy listę wyprawki dla nowego pupila. Dlaczego jest to ważne? Szczeniak, zanim trafi do nas, posiada już pewne nawyki, przyzwyczajenia. Dotychczasowy właściciel dobrze zna jego potrzeby i preferencje, wie jakie zabawki są dla niego odpowiednie i jaka karma najbardziej mu służy. Zmiana właściciela jest ogromnym stresem dla każdego młodego psa. Tym bardziej warto zadbać, aby te zmiany nie były tak radykalne i elementy otoczenia takie jak na przykład typ legowiska czy zabawek, były podobne do tych z którymi do tej pory się spotkał. Rzecz ma się podobnie w kwestii karmy- nawet jeśli planujemy zmianę na pokarm lepszej jakości, musimy wiedzieć jak wprowadzić go do diety psa, aby nie wywołać u niego biegunki. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, gdzie staramy się wszystko wyjaśnić.

 

Legowisko jako podstawa wyprawki dla psa

Legowisko dla psa, to stały i niezbędny punkt każdej psiej wyprawki. Przy zakupie pierwszego legowiska, należy kierować się stosunkiem ceny do jakości wykonania. Najprawdopodobniej, Twój pies w przyszłości będzie potrzebował większego legowiska, a to, w którym przebywa obecnie, ulegnie zniszczeniu lub zwyczajnie w końcu okaże się za małe. Dlatego na samym początku lepiej jest kupić legowisko z myślą, że to tylko tymczasowe miejsce odpoczynku naszego pupila. Szczenięta często gryzą legowiska, to normalne gdyż w młodym wieku wymieniają zęby z mlecznych na stałe. Towarzyszy temu świąd i szeroko rozumiane uczucie dyskomfortu w obrębie dziąseł. Z uwagi na to, warto zakupić dla szczenięcia odpowiednie zabawki, które nie tylko przyniosą psu ulgę, ale także urozmaicą jego codzienne aktywności i skutecznie przegonią nudę.

Zakup legowiska w sklepie zoologicznym nie jest jedynym rozwiązaniem. Jeśli dysponujesz odpowiednimi materiałami i wyobraźnią, samodzielnie możesz uszyć legowisko dla swojego pupila. Pamiętaj jednak, aby użyć trwałych materiałów, a do wypełnienia użyć czegoś, co nie będzie zagrażać psu w razie połknięcia. Gruby koc, lub kilka warstw miękkich ręczników równie dobrze spełnią zadanie legowiska. Potem, gdy szczenię dorośnie i nie będzie tak skłonne do gryzienia lub moczenia legowiska, warto zastanowić się nad zakupem porządnego produktu na lata.

Zabawki jako nieodłączny element wyprawki dla szczeniaka

Zapewne każdy z nas, kto choć na chwilę miał okazję obserwować szczenięta podczas zabawy wie, jak niespożytymi pokładami energii  potrafią dysponować. W tym okresie życia psa, należy zadbać o odpowiednie zabawki, które stanowią doskonały sposób na pozbycie się nudy oraz zaspokajają naturalną potrzebę gryzienia. Pomiędzy trzecim a czwartym tygodniem życia, szczeniętom zazwyczaj wyżynają się pierwsze zęby. W tym czasie zwierzę posiada wzmożoną potrzebę żucia i gryzienia. Jeśli nie zapewnimy psu gryzaków, będzie rozładowywał energię niszcząc buty, meble i inne przedmioty znajdujące się w jego zasięgu. Dlatego oprócz piłeczek, warto zaopatrzyć się w zabawki takie jak naturalne i sztuczne gryzaki z licznymi wypustkami i o rozmaitych kształtach– tego rodzaju akcesoria nie tylko skutecznie przyciągają zainteresowanie szczenięcia, ale również wpływają korzystnie na stan uzębienia oraz dziąsła. Pies w trakcie gryzienia i żucia, masuje dziąsła oraz usuwa osad i płytkę nazębną. Dodatkowo specjalny kształt oraz wypustki na powierzchni gryzaków przynoszą ulgę w trudnych okresach wyżynania, a potem wymiany zębów.

Pamiętajmy jednak, że aby nasz zwierzak był w pełni bezpieczny, zabawa tego typu produktami powinna odbywać się pod opieką właściciela. W zależności od jakości materiału, z jakiego wykonany został gryzak, mają one różną trwałość. W przypadku łatwo odrywających się elementów gryzaków istnieje ryzyko zadławienia lub połknięcia fragmentu zabawki. W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z zagrożeniem życia szczenięcia. Aby zapobiec takim sytuacjom kupujmy zabawki i gryzaki dopasowane do wielkości psa oraz wykonane z wysokiej jakości gumy.

Czy w wyprawce dla szczeniaka powinny znaleźć się szelki, czy raczej obroża? Co jest lepsze – szelki czy obroża dla szczeniaka?

Gdy okres kwarantanny w trakcie szczepień minie, nasz pupil gotowy jest na bezpieczne odkrywanie otaczającego świata. Warto, jeszcze podczas pobytu szczeniaka w domu, stopniowo przyzwyczajać go do szelek lub obroży. Szelki dla szczeniaka mogą z początku sprawiać u niego dyskomfort. Podobnie sprawa ma się w wypadku obroży dla szczeniaka. Wczesne przyzwyczajanie poprzez zakładanie nawet na kilka minut dziennie i podpinanie luźno zwisającej smyczy, pozwolą oswoić się zwierzęciu z tymi akcesoriami i uniknąć późniejszych problemów.

Nie jest tajemnicą, że niezależnie od tego czy zdecydujemy się na szelki czy obrożę dla szczeniaka, będziemy musieli choć raz zamienić je na większy rozmiar. Mając to na uwadze, warto przemyśleć zakup drogich i pięknych akcesoriów. W tym wypadku warto poczekać, aż szczenię osiągnie rozmiary dorosłego psa i w tym momencie zdecydować się na zakup porządnego sprzętu. Kluczową jest kwestia czy wybrać szelki, czy lepiej zdecydować się na obrożę dla szczeniaka. W większości sytuacji na początek warto zdecydować się na szelki. Ciekawskie szczenię, może z początku ciągnąć na smyczy, nim go tego oduczymy, szelki będą lepiej amortyzowały ucisk z tym związany. Jeśli chcemy, aby w dorosłym życiu nasz pies chodził w szelkach, wtedy logicznym jest, że od nich zaczynamy u szczenięcia. Najczęściej na szelki decydują się właściciele małych i miniaturowych psów. Obroża daje lepszą kontrolę nad psem, co nierzadko przydaje się w przypadku dużych i silnych psów. Nie oznacza to, że duże psy nie mogą nosić szelek. Na rynku obecny jest szeroki wybór tych akcesoriów, we wszystkich rozmiarach. W dużej mierze wybór zależy od upodobań i preferencji właściciela, oraz niekiedy, temperamentu psa.

W przypadku smyczy wybór również jest ogromny i spełnia oczekiwania nawet najbardziej wybrednych klientów. Jednak na początek najlepsza będzie długa materiałowa lub skórzana smycz, z regulacją długości. Smycze automatyczne (tak zwane smycze flexi lub smycze rozwijane) nie są dobrym wyobrem na początek, gdyż ich działanie opiera się na konieczności ciągnięcia. Nie jest to odpowiedni rekwizyt do nauki grzecznego chodzenia na smyczy. Poza tym smycze automatyczne mogą być źródłem stresu dla szczenięcia, ze względu na dźwięk towarzyszący rozwijaniu jak i ryzyku zaplątania się w nie.

Karma dla szczeniaka

Karma dla szczeniaka

Dowiedz się od hodowcy lub dotychczasowego właściciela, jaką karmą był dotychczas karmiony szczeniak – jeśli postanowisz ją zmienić na inną, musisz wziąć pod uwagę konieczność stopniowego wprowadzania nowego pokarmu. Mieszaj dotychczasowo stosowaną karmę z nową, w proporcjach zwiększających się w miarę upływu tygodnia, na korzyść nowej karmy. Jest to bardzo ważne, gdyż nawet zmieniając karmę na taką, która jakościowo jest dużo lepsza od poprzedniej, możemy zaszkodzić szczenięciu robiąc to gwałtownie. Flora jelitowa na skutek radykalnej zmiany  pokarmu zostaje zaburzona, czego konsekwencją jest biegunka. W przypadku każdego psa biegunka jest zagrożeniem, jednak jeśli chodzi o szczenięta to ryzyko odwodnienia jest wiele większe. Warto więc racjonalnie i rozsądnie dokonywać wszelkich zmian w diecie szczenięcia.

Należy zadbać o to, aby była to specjalna karma dla szczeniąt. Karmy dla szczeniąt mają skład specjalnie dostosowany do potrzeb rozwijającego się młodego organizmu. Podając szczenięciu karmę dla psów dorosłych lub samodzielnie nieumiejętnie sporządzając posiłki dla pupila, możemy przyczynić się do wystąpienia niedoborów. Dieta niepełnowartościowa w wieku szczenięcym, może prowadzić do fatalnych skutków w postaci zaburzeń rozwojowych i innych poważnych schorzeń. Warto zapoznać się z ofertą karm dla szczeniąt i zasięgnąć porady lekarza weterynarii odnośnie tego, który z produktów dostępnych w sprzedaży sprawdzi się najlepiej u dorastającego szczenięcia.

Ranking najlepszych karm dla szczeniaka – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

Miski dla szczeniaka

Młody pies może pobierać pokarm z takiej samej miski, co pies dorosły. Należy jednak zwrócić uwagę, by miska dla szczeniaka nie była zbyt wysoka i pozwalała swobodnie pobierać pokarm czy wodę. W początkowej fazie zadomawiania się naszego pupila możemy podawać wodę przy pomocy specjalnego poidła dla szczeniąt. Jeśli pies pochłania pokarm zbyt łapczywie, co skutkuje często nawracającymi czkawkami – miska spowalniająca jedzenie może rozwiązać ten problem. Warto zasięgnąć porady pracownika sklepu zoologicznego lub lekarza weterynarii, aby dobrać indywidualnie miskę dla naszego pupila, adekwatną do jego potrzeb.

Podsumowanie

Wymieniliśmy tylko kilka podstawowych akcesoriów, które powinna zawierać każda wyprawka dla psa. Dodatkowo, warto wspomnieć, że na liście produktów wyprawki powinny znaleźć się podkłady higieniczne, których użycie może być konieczne podczas nauki czystości pupila. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże przyszłym właścicielom psów sporządzić listę niezbędnych artykułów oraz pozwoli znaleźć odpowiedź na nurtujące pytanie- co kupić dla szczeniaka.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Szelki czy obroża – co wybrać?
Jak założyć psu szelki? Poradnik krok po kroku
Prezent dla psa na święta – pomysły na świąteczne prezenty dla psa pod choinkę
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *